poniedziałek, 28 września 2015

Miejsca mocy - wyprawa 1 - Odry i Węsiory

05.07.2015

Wprawdzie niewiele ma to wspólnego z coachingiem w drodze, to jednak warto się podzielić z innymi tak osobliwymi miejscami na terenie naszego kraju.
Jakiś czas temu wpadłam na pomysł, by spróbować odwiedzić wszystkie miejsca mocy opisane w książce P. Leszka Mateli "Polska magiczna" i spróbować też podzielić się swoimi odczuciami odnośnie mocy z tych miejsc płynącej.Na potrzeby tego projektu utworzyłam też Fanpage (adres tutaj), na którym być może nie jestem nadwyraz aktywna, ale dzielę się również odczuciami, zdjęciami i informacjami na temat odwiedzanych miejsc.

A zaczęło się od Białowieży w 2012 roku i otrzymanej w prezencie książki. Reszta była tylko kwestią czasu i zebraniem odpowiednich osób, by można było ruszyć w dal.

Na "pierwszy ogień" wyprawy zorganizowanej tylko w tym celu (a nie przy okazji jakiejś innej) poszły ODRY i WĘSIORY. Dwa miejsca w województwie pomorskim, w których znajdują się kamienne kręgi emanujące mocą.

Dla ciekawych tego tematu muszę wspomnieć, że te kręgi to bardzo silne miejsca mocy w Polsce.

ODRY

Cytując za opisem umieszczonym na stronie: http://podrozestarszegopana.radom.pl/kregi/index.html#odry

"Kamienne kręgi w Odrach to prawdopodobnie cmentarzysko Gotów i Gepidów z okresu kultury wielbarskiej (zwoływano tu także rodowo-plemienne zgromadzenia). Leżące nad brzegiem rzeki Wdy cmentarzysko zajmuje 16,91 hektarów i wchodzi w skład rezerwatu przyrody Kamienne Kręgi. Obejmuje 10 kręgów kamiennych i 29 kurhanów. Cechą charakterystyczną rezerwatu są porosty. Część ma postać szarych, żółtawych lub brązowych listkowatych rozet pokrywających górną powierzchnię kamieni. Część to ciemne, szare lub żółtawe skupienia podobne do skorupek. Występuje tu aż 85 gatunków porostów, głównie naskalnych. Ciekawostką jest fakt, że niektóre gatunki porostów są charakterystyczne dla obszarów górskich.
Na terenie cmentarzyska możemy wyróżnić następujące formy kamienne:
 • kręgi kamienne (te występujące w Odrach są najbardziej okazałe)  
 • kurhany  
 • groby ze stelami
 • groby płaskie
 • groby innych kultur np. wcześniejszej kultury pomorskiej
Najmniejszy z kamiennych kręgów ma średnicę około 15 m, a największy 33 m. Wysokość kamieni tworzących kręgi waha się od 20 do 70 cm  , a kręgi liczą 16-29 kamieni. W miejscach wyznaczających środek kręgów leży zwykle jeden głaz  , choć zdarzają się także kręgi z dwoma głazami w środku . Kurhany leżące na terenie rezerwatu mają średnicę od 8 do 12 metrów.
Ciekawostką wyróżniającą kamienne kręgi w Odrach jest to, że uznawane są za miejsce magiczne, nazywane miejscem mocy. Wśród kręgów wyznaczono specjalne miejsce nazwane elipsą, gdzie podobno skupiają się energie Ziemi i Kosmosu ;-) Duża koncentracja tej energii podobno może bardzo pozytywnie oddziaływać na odwiedzających to miejsce... Badania promieniowania przeprowadzone w elipsie dały wartość 120000 jednostek w skali Bovisa, a już promieniowanie o wartości powyżej 50000 jednostek uznawane jest za nadprzyrodzone :-)).

Kamienne kręgi położone są nieopodal wsi Odry na wschodnim brzegi rzeki Wdy (Czarnej Wody) (powiat chojnicki, gmina Czersk) w pobliżu drogi krajowej nr 22 w odległości 14 km od Czerska. We wsi znajduje się muzeum poświęcone kamiennym kręgom (oddział Muzeum Historyczno-Etnograficznego z Chojnic).
Kamienne kręgi w Odrach wchodzą w skład turystycznego Szlaku Kamiennych Kręgów.
Wstęp na teren rezerwatu jest płatny."

A oto obszerna relacja fotograficzna z tego miejsca. (zdjęcia w większości autorstwa Mariusza "Maranda" Wiśniewskiego)WĘSIORY

Kolejny tekst zaczerpnięty z http://podrozestarszegopana.radom.pl/kregi/index.html#wesiory

"Czym właściwie jest to miejsce? Tak do końca, to dokładnie nie wiadomo, bo jak to zwykle bywa, teorie środowisk naukowych są różne. Obecnie uznaje się, że kamienne kręgi, nie tylko te w Węsiorach, to raczej miejsca wieców i spotkań starszyzny plemiennej oraz sądów plemiennych, a nieliczne pochówki znalazły się tam już po zaprzestaniu użytkowania kręgów jako miejsc spotkań. W kręgach odbywały się też zapewne obrzędy związane z uzdrawianiem. Inna teoria zakłada, że kamienne kręgi pełniły funkcje obserwatoriów astronomicznych, a są nawet tacy, którzy w kamiennych kręgach na Pomorzu widzą plany baz kosmicznych ;-)))
Nie ulega natomiast wątpliwości, kim byli budowniczowie i użytkownicy kręgów. Kamienne kręgi pochodzą z I-III wieku, a ich twórcami były ludy pochodzenia skandynawskiego - Goci i Gepidzi. Przybyli oni na Pomorze z terenów dzisiejszej południowej Szwecji w I wieku naszej ery. Razem z tubylczą ludnością stworzyli kulturę zwaną kulturą wielbarską.
Na terenie kamiennych kręgów w Węsiorach zachowały się 4 kręgi (Ofiarny, Strażnika, Bezimienny, Spotkań) i 20 kurhanów. Największy ma 26 m średnicy, kolejne 19 i 11 metrów. Średnica największych kurhanów przekracza 10 metrów. Spotkamy tutaj następujące formy kamienne:
 • kręgi kamienne  
 • kurhany z kręgami koncentrycznymi 
 • kurhany ze stelami i bez nich
 • groby płaskie ze stelami i bez nich
W wymienionych obiektach stosowano następujące rodzaje pochówków:
 • groby popielnicowe czyste i obsypane szczątkami stosu
 • groby jamowe z czysto przemytymi kośćmi lub ze zsypanym stosem
 • groby szkieletowe
 • groby z popieliskiem
Kurhany to kopce usypane z ziemi, głazów i pomniejszych kamieni, pod którymi na różnych głębokościach składano pochówki ciałopalne lub szkieletowe. Pochówki ciałopalne znajdują się zazwyczaj na głębokości od pół do jednego metra, zaś szkieletowe na poziomie 1,5-2,0 metrów. Pochówki szkieletowe to pochowane niespalone szczątki ludzkie. Natomiast wśród pochówków ciałopalnych, w których zastosowano kremację wyróżniamy groby popielnicowe z pochowanymi spopielonymi szczątkami ludzkimi w urnie i groby jamowe z bezpośrednio wsypanymi spopielonymi szczątkami do jamy grobowej.
Groby kobiece zawierały ozdoby ciała ze srebra i brązu - agrafy, wisiorki, bransolety, wyroby ze szkła i bursztynu oraz małe naczynia gliniane, do których wkładano pożywienie dla zmarłego. Groby męskie zawierały tylko sprzączki do pasa i sporadycznie ostrogi.
Kręgi kamienne, to konstrukcje wielkich kręgów utworzonych z pionowo ustawionych głazów o kształcie nieregularnych słupów tzw. steli wysokich na około 1,5 metra. Na ogół w ich obrębie nie znajduje się pochówków, choć czasem zdarzają się wyjątki. W Węsiorach jedynie w kręgu znajdującym się w górnej części rezerwatu nie było pochówku.

Kamienne kręgi położone są na północno-zachodnim brzegu jeziora Długie w odległości 1,5 km na południe od wsi Węsiory (powiat kartuski, gmina Sulęczyno) nieopodal drogi wojewódzkiej nr 228. Plan kręgów znajduje się tutaj. Kamienne kręgi w Węsiorach wchodzą w skład turystycznego Szlaku Kamiennych Kręgów."Nawet jeśli wiary w to nie mamy, co jest dla mnie naturalnym, niedowierzać, to jednak zaskoczona jestem tym, jak dobrze można czuć się w niemal 40 stopniowym upale i podskakiwać z radości w jednym z kręgów. Oczywiście atmosferę czynią ludzie, ale fizyczne samopoczucie to co innego.
Ciarki, gęsia skórka a niekiedy silniejsze pulsacje energii (?) to chyba to, co odczułam na pewno. I jedno jestm jeszcze pewniejsze. Projekt będzie trwał! :)


Na koniec krótki filmik poglądowy :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz