poniedziałek, 30 marca 2015

Belgia - Brugia

14.01.2015

Opuszczenie choć na jeden dzień stolicy Europy jest wytchnieniem. Poniesienie kosztów ok. 20 Euro za bilet na pociąg do Brugii i powrotny jest niewygórowaną inwestycją. Po pełnej dobie w Brukseli, jedyne o czym myślałam, to ucieczka z tego miejsca - gdziekolwiek, jak najdalej, teraz, już!

Zaskoczyło mnie bardzo to, że o 8:00 nadal jest dość ciemno i dzień wygląda tak, jakby się jeszcze nie zdołał zacząć. Trafienie na odpowiedni peron jest możliwe przy pomocy informacji, gdzie człowiek w okienku z dużą dozą opanowania i spokoju wskazuje odpowiedni peron i kierunek jazdy pociągu.

A zatem zapowiadał się wspaniały dzień, ponieważ jako córka kolejarza, będę mogła przemierzyć kolejne kilometry pociągiem i dodać do swoich doświadczeń kolejne - tym razem belgijskie.
I podobnie jak Holandii - belgijskie koleje zaskakują punktualnością oraz komfortem jazdy. Przyjemność podróży w takim pociągu, gdzie jest cicho, czysto i spokojnie, koiła do bardzo głębokiego i bezpiecznego snu.

Droga z Brukseli do Brugii trwa godzinę z haczykiem, więc mniej więcej o 9:15 znalazłam się na miejscu. Plan, jaki miałam to zdobycie mapki miasteczka w informacji turystycznej, jednak ta otwierana była dopiero o 10:00. Przede mną 45 minut oczekiwania w dworcowych barach. Jednak zauważalna była zmiana atmosfery. Ludzie byli bardziej uśmiechnięci, życzliwsi i jacyś tacy.... BELGIJSCY. Poczucie bezpieczeństwa u mnie wzrosło. Zdecydowałam się na słodką bułkę i kawę. Przy okazji prosząc baristę o podładowanie telefonu.
Tuż po 10:00 zdobyłam mapkę i wyruszyłam na podbój średniowiecznego miasteczka jakim jest Brugia.

JEŚLI CIEKAWI CIĘ HISTORIA - KLIKNIJ

A oto co tam zobaczyłam:


Już na starcie pojawia się urokliwa zabudowa.

 Ratusz


 Pod namiotami targowisko wyrobów lokalnych (warzywa, owoce, kwiaty, ryby, mięso)Trafiłam tymi schodami do pięknej kaplicy
Za każdym rogiem właśnie takCzas na fryty z Romczysławem ;)


Nie przygotowałam się do zwiedzania tego miasteczka. Nie miałam przewodnika, a mapkę z Informacji Turystycznej raczej trudno nazwać dobrym wskaźnikiem zabytków i informatorem. Mam też poczucie, że pora przyjazdu tutaj nie była trafiona. Nie zwiedziłam chociażby Muzeum Frytek z uwagi na to, że trwała właśnie przerwa noworoczna, która kończyła się z kilka dni. Co za ironia losu!

Miejsce zyskuje, gdy zaświeci słońce. Miałam okazję przyglądać się mu gdy padało, później z akompaniamentem ołowiaych i ciężkich chmur, a na koniec z przebłyskami słońca i błękitengo nieba. Dlatego uważam, że najlepszą porą jest wiosna bądź lato, choć pewnie generuje to znacznie większy ruch turystyczny niż widziałam.

Pomimo wysokich cen, warto zainwestować w nocleg na miejscu (chociażby w hostelu w sali wieloosobowej jeśli takową hotel dysponuje) i poświęcić na krzątaninę po tym miasteczku minimum 2 dni. W końcu to przecież flamandzka Wenecja!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz