poniedziałek, 26 maja 2014

Podróż autora - Christopher Vogler

Są dwie grupy ludzi (przynajmniej!), którym tę książkę polecam bez mrugnięcia okiem. Są to rzecz jasna twórcy fabuł wszelkich (autorzy, scenarzyści itp.), a drugą grupą są właśnie coachowie!

Cała książka jest oczywiście zainspirowana dziełem Josepha Campbell`a "Bohater o tysiącu twarzy", aczkolwiek to, co proponuje Vogler jest ciekawym uproszczeniem każdej drogi, jaką bohater musi przejść w swej przygodzie.

W tej książce znajdziecie nie tylko opisane etapy podróży bohatera. Ta książka to dokładne opisy do czego dany etap jest potrzebny i co wyzwala dalej w widzu/czytelniku. To niesamowity kawał wiedzy o tym jak przedstawić klientowi  każdy etap tak, by mógł idealnie dopasować swoją sytuację do metaforycznego etapu swojej drogi do celu.

A co dalej? Dalej są omówione podstawowe archetypy. Te Vogler zaczerpnął oczywiście od Carla Gustava Junga i zrobił to na tyle zręcznie, że ponownie można umieścic odpowiednie postaci w odpowiednich momentach fabuły tak, by wywoływały odpowiednie emocje u odbiorcy. A klient coachingowy będzie mógł zaprosić energię archetypu do siebie i udać się na poszukiwania najlepszej drogi dotarcia do swojgo celu.

Fajne narzędzie. Ciekawa koncepcja pracy nie tylko nad książką, ale właśnie pracy z człowiekiem. Bardzo polecam. Obowiązkowa lektura każdego coacha :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz