piątek, 14 maja 2010

Świętokrzyska Majówka - dzień 1 - Golejów - Baza 14.05.2010 :: 09:45

Po trasie naładowanej mnóstwem atrakcji turystycznych nadszedł czas dotarcia do bazy. Dotarliśmy do miejscowości o nazwie:

GOLEJÓW

Miejscowość bardzo specyficzna, gdyż jest to teren porośnięty gęsto sosnami a wśród nich ulokowanych jest ok. 50 mniejszych lub większych jeziorek. Połączone są między sobą kanałami, które zapewniają ruch i wymianę wody.
Najciekawszym jest to, w jaki sposób one powstały. W XIXw. hrabia Potocki, właściciel majątku ziemskiego Rytwiany postanowił zbudować sieć cukrowni. Do wytwarzania cukru potrzebny był opał. Ten zapewniały mu właśnie golejowskie lasy i rosnące w nich bardzo żywiczne sosny. Jednak po kilku miesiącach zorientowano się, że jeśli nadal będzie się prowadzić aż tak intensywną wycinkę, wówczas z golejowskich lasów nie pozostanie nic.
Biorąc pod uwagę, że XIXw. obfitował w ogromny rozwój przemysłu, a hrabia Potocki konsekwentnie wdrażał zmiany technologiczne w swoich cukrowniach, system opału zmieniono na torfowy. Ziemie tych lasów są do dziś bardzo bogate w torf, który w XIX i XXw. bardzo intensywnie wydobywano w kilkunastu punktach wyrobiskowych. Dzięki temu powstały większe lub mniejsze doły, które napełniły się wodą dopiero po II wojnie światowej, czyli w trakcie zaprzestania prac wydobywczych.
Dziś te doły to malownicze jeziorka z krystalicznie czystą wodą. Zarybione zostały dzięki ptactwu wodnemu, które to na swoich skrzydłach przeniosło z innych zbiorników rybią ikrę.

Kompleks robi ogromne wrażenie, a przede wszystkim jest ośrodkiem ciszy, spokoju i bardzo bliskiego kontaktu z naturą. Mając do wyboru kąpiel w jednym z dopuszczonych do kąpieli jezior oraz spacery leśne jakże mocno dotleniające, nie sposób się oprzeć wyjazdowi do Golejowa.


 A już niebawem... drugi dzień majówki i kolejne, bardzo zaskakujące atrakcje :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz