wtorek, 21 września 2010

Czarnobyl Tour - Oko Moskwy i Elektrownia 21.09.2010 :: 21:17

Udało nam się zobaczyć dodatkowo tzw. Oko Moskwy (Czarnobyl 2).
Wielu ludzi nie wie, że w okolicy ok. 10 kilometrów od elektrowni znajduje się jeden z największych radarów na świecie. Wybudowany został w latach 70-tych na potrzeby Rosji, aby móc kontrolować działania militarne i zagrożenie ze strony USA. Strategicznie miejsce przemyślane jest wręcz fantastycznie. Fakt - radar widać nawet z kosmosu, ale kto zaryzykowałby jego wysadzenie w obliczu ryzyka trafienia w któryś z reaktorów elektrowni?

Krążą jednak plotki, że radar miał też inne wykorzystanie... nikt jednak nie wie, do czego mogła służyć ówczesna, zaawansowana radziecka myśl techniczna. poniżej kilka linków z informacjami o Czarnobylu 2
ARTYKUŁ 1
ARTYKUŁ 2
WIKIPEDIA

Co do samej elektrowni - myślę, że zaskakującym jest fakt, że działała aż do 2000r. Do dziś pracuje tam kilkanaście osób, które nadal mają co tam robić. Zapewne jest to związane z pracami rewitalizacyjnymi, ale czy tylko?
Według niektórych teorii spiskowych nadal pracują tam osoby, które pozyskują z reaktorów wszystko to, co niezbędne jest przy produkcji bomb atomowych.
Jeszcze ciekawszą teorią jest to, iż sam eksperyment w 1986r. nie dotyczył sprawdzenia systemu chłodzącego samego w sobie. Podobno jest to jedyny sposób pozwalający na pobranie uranu z reaktora. Ile w tym wszystkim prawdy? Nie mnie to oceniać... Chociaż.... kto wie?
Zbiornik chłodzący 4 reaktora Niedokończony Reaktor 5


 Panorama na elektrownię i reaktor nr 3 - czyli sprawcę promieniotwórczego zła

Reaktor nr 3 i zbudowany nad nim 24 lata temu sarkofag

Las słupów transformatorowych

 Kolejny zbiornik chłodzący

 Widok na sarkofag w całej okazałości

Tablice pamiątkowe ofiar, które zginęły 1 dnia

Pomnik Prometeusza - symbolizujący energię jądrową

 Standardowo..... reszta zdjęć w przygotowaniu :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz