poniedziałek, 12 grudnia 2011

Czarnobyl Baby. Reportaże z pogranicza Ukrainy i z Białorusi - Barbara Tarnas

Tematyka Czarnobyla i katastrofy, która tam miała miejsce 25 lat temu stała się dla mnie hiper-ciekawa i hiper-ważna już jakiś czas temu. Eksploruję wszelkie źródła i poszukuję różnych materiałów na ten temat. Wpadłam równiez na ta książkę (a raczej ona wpadła do mnie z okazji pół imienin od M.)

Napewno tę książkę polecam, bo jest to trochę inne spojrzenie na tamte wydarzenia oraz na skutki, jaki...e są odczuwalne dla wielu ludzi do dziś. Niesamowite spojrzenie takie czysto psychologiczne i socjologiczne na mieszkańców Białorusi, którzy nadal przebywają na własne życzenie w miejscach, gdzie promieniowanie ciągle występuje. Zaskakujący jest brak świadomości osób z typowymi objawami choroby popromiennej różnych stadiów, którzy sądzą, że nic im nie jest. Niebywałe jest też spojrzenie na propagandę zasiedlania tych terenów od nowa prowadzone przez białoruskie władze.
 
Mniej ciekawym jest wątek niemiecki i dorabianie ideologii, że Niemcy również mocno ucierpieli na katastrofie. Przypomnę, że po drodze jest jeszcze Polska, którą również chmura nie ominęła... Wartościowym jest jednak fragment pokazujący narodziny ruchu zielonych w Niemczech oraz ruchu przeciwników energii atomowej.

Czyta się gładko i z wielkim zaciekawieniem. Dlatego wszystkim tym, którzy mają podobną korbę na ten temat - gorąco polecam lekturę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz